1. Anasayfa
  2. Ahlak

Doğru Sözlü Ve Güveniliriz

Doğru Sözlü Ve Güveniliriz
0

Doğru sözlü ve güvenilir olarak toplumdaki değerimizi artırır, arkadaşlarımızın ve yakınlarımızın sevgisini kazanırız. Aksine ya lan söylersek öyle bir gün gelir ki, doğruyu söylediğimiz hâlde bize kimse inanmaz.

Yalan söylemek günahtır ve Müslüman’a asla yakışmaz. Müslüman doğru sözlülükte ve güvenilirlikte örnek gösterilen kişidir. Kimsenin malına ve sırrına ihânet etmez. Güzel Peygamberimiz Muhammed’i düşünelim. Onun peygamberliğini kabul etme yenler bile değerli eşyalarını ona emânet ederlerdi. Bir anlaşmazlıkları olduğunda Efendimiz’i hakem tayin ederlerdi. Çünkü o asla yalan söylemezdi ve son derece güvenilir bir insandı. Bize de yakışan, onun izinden gitmektir.

Arkadaşlarımızın bize sır olarak söyledikleri özel meselelerini ve ailemiz ile ilgili özel konuları gereksiz yere kimse ile paylaşmayalım. Her zaman gerekli şeyleri gerekli kişilerle paylaşalım. Ödünç aldığımız şeyleri ödünç alma sebebimizin dışında kullanmayalım ve söz verdiğimiz zamanda geri verelim. Bu davranışlarımızla her ortamda güzel dostlar kazanırız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir