1. Anasayfa
  2. Ahlak

Büyüklerimize Saygılıyız!

Büyüklerimize Saygılıyız!
0

Saygı; Büyüklere ve değerli olanlara sevgi ve hürmetle karışık bağlılık duygusudur.

Büyüklerimizi severiz. Fakat onlara olan sevgimizin farklı bir yönü de olmalıdır. Bazı hareketleri onlara veya onların yanında yapmaktan çekinmeliyiz. Onların koymuş olduğu kuralları asla çiğnememeliyiz. Örneğin belli bir saatte eve gelmemizi istedilerse mutlaka eve o saatte gelmeliyiz; evde koymuş oldukları genel kurallara mutlaka uymalıyız.

Nasıl ki evimize önemli bir şahsiyet geldiğinde kendimize hakim ve ciddi davranıyorsak, büyüklerimizin yanında da şımarık davranmamalı ve onlara karşı kaba sözler kullanmamalıyız.

Büyüklerimiz konuşurken sözlerini kesmemeli, sabırla sözleri’nin bitmesini beklemeliyiz. Onlar bizim istediğimiz bir şeye izin vermedikleri zaman israr etme meli “aklımın ermediği bir bildikleri vardır” deyip kendimizi rahatlatmalıyız. Sonuçta biz biliyoruz ki onlar bizi çok seviyor ve bizim için en iyi olanı istiyorlar.

Dede ve büyükanne gibi yaşça daha da ileri olan büyüklerimizin yanında gereksiz yere çok konuşmamalı, çok hareketli ve gürültülü oyunlar oynamamalıyız. Tam tersi onlardan bize geçmişte yaşadıkları ibretlik hikayelerini anlatmalarını rica edebiliriz. Hatırlamalıyız ki onların kafası artık fazla gürültüyü de hareketi de pek kaldıramaz.

Küçük çocuk olsun yaşlı amcalar veya teyzeler olsun zaman zaman hepimizin yardıma ihtiyacı olabilir. Bir işi yapmaya koyulanın işini kolaylaştırmak veya sıkıntısı olanın sıkıntısını gidermeye çalışmak yardımseverliktir. Bu çok güzel bir huydur. Allah rızası için ne kadar çok yardım edersek bilelim ki ileride bize de o kadar yardım edilecektir.

İster küçük kardeşimizin boyunun uzanmadığı yerden almak istediği eşyayı almak olsun, ister yoldaki bir engelliye veya yaşlı teyzenin yoldan geçmesine yardım etmek olsun bunların her birini yaparken Allâh’ın rızasını kazanmak için niyet edelim. Böylelikle sevap kefemiz epeyce dolacaktır. Sadece bunlar değil başka örnekler de verebiliriz: Okulda öğretmenimizin veya kursta hocamızın verdiği görevi yerine getirerek onlara yardım etmiş oluruz. Çünkü onların hedefi bizleri eğitmektir.

Aynı şekilde evde annemiz veya babamız bize daha demeden bir işin ucundan tutmamız yine çok güzel bir davranıştır. Böyle yaparak onların bize sevgilerini daha da çok göstermelerine sebep oluruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir