1. Anasayfa
  2. Ahlak

Güzel Ahlâk

Güzel Ahlâk
0

Güzel ahlâk ile ahlâklanmak…
Etrafımızdaki kötülüklerden rahatsız olmak…
Eğer etrafımızdaki haramlardan, çirkefliklerden, kötülüklerden rahatsız değilsek
ahlâk adına neyi anlatabiliriz ki? Evimizin önünde ve içinde olan, içeri giren ahlâksızlardan rahatsız olmuyor muyuz? Bunlara karşı
üzülmüyor muyuz? Uykularımız kaçmıyor mu bu ahlâksızlıklardan?
Boğazımıza kadar dünya malına batmış, namazlarda bile onu düşünüyoruz.

Ahlâksızlık;  insanlar bir tarafa, devletleri bile yıkmıştır.
Büyük hastalıkların belirtileri olur ilkin. Hastalık küçük sorunların başlamasıyla olur. Eğer o hastalığa erkenden müdahale etmezsek tüm vücudumuzu sarar. Tamamen hasta oluruz. Eğer erken müdahale etseydik kendimizi kurtarabilirdik. Kötülüğü taklit etmek ahlâksızlık sebeplerinden birisidir. Bizler huzur, selâmet istiyorsak İslâm’a sarılmalıyız; teknolojiye, maddiyata değil. Maddi konuda refaha ulaşan devletlerin mutlu ve mesut olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer para ve teknoloji kötüye götürecekse olmaz olsun o teknoloji ve para. Bilinçsizce taklit ettiğimiz şeyler bizi dinimizden ve Ahiret’ten uzaklaştırabilir. Bu yüzden düşünmemiz, çare arayan kişiler olmamız gerekir.

Çocuğumuza güzel bir gelecek hazırladık mı? Bir muallime vermek yeterli mi? Kur’ân kursuna göndermek yeterli mi? Bu konuda yeterince düşündük mü? Bizler geleceğimiz konusunda  güzelce düşünüp, planlı yaşamalıyız. Eğer bunları iyice düşünüp önlemimizi almazsak, bir gün bir yerde çocuklarımızın bıçaklanması, kavgaya karışması, kılık-kıyafetini değiştirmiş, geçmişini unutmuş bir genç olarak karşımıza çıkması muhtemeldir. Bunlar karşımıza geldiği an dizlerimize vuracağız. Bunlar gelmeden düşünüp kararlarımızı vermeliyiz.

Asla “bana ne!” şeklinde bir yaklaşımda bulunmayalım. Zira gün gelir, o görmezden geldiğimiz yanlışlıklar ve ahlâksızlıklar, karşımıza dikiliverir. Hep birlikte el ele vererek elimizden geldiğince çabalamalıyız ki, yavrularımıza ihtiyaç duyacakları ilmi ve terbiyeyi sağlayabilelim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir