1. Anasayfa
  2. Ahlak

Çalışkanız!

Çalışkanız!
0

Boş durmak insanı mutsuz eder. Bu yüzden biz hiç üşengeçlik yapmadan evde, okulda veya kursta olsun, verilen görevleri yaparız. Çalışkanlık, severek ve üşenmeden verilen vazifeleri yerine getirmektir.

Dikkat etmemiz gereken bir şey vardır: Teknolojiyi kontrollü kullanmalıyız. Eğer telefonu, tableti ve bilgisayarı oyun oynamak için sık sık kullanırsak tembelleşiriz. Sadece vücudumuz değil beynimiz de tembelleşir. Düşünmek, kafa yormak bile bize zor gelir. Babamıza bir bardak su getirmek bile bize yorucu gelir.

Fakat tam tersine teknolojiyi bilgi edinme amaçlı kullanırsak bize faydası olur. Bundan anlıyoruz ki televizyon da dahil teknolojik aletleri sınırlı kullanmalıyız. Bunun yerine spora, çocuk oyunlarına, elişi faaliyetlerine yönelmeliyiz.

Her gün mutlaka namazlarımızı kılmalıyız, az da olsa Elif Cüzü veya Kur’âna geçtiysek Kur’ân-ı Kerim okumalıyız. Uyumadan önce “Subhânellâh, “Elhâmdu lillâh”, “Lâ ilâhe illellâh’ ve ‘Allâh-u Ekber gibi zikirleri söyleyip dualarımızı ederek uyursak, uyumadan önceki zamanımızı bile değerlendirmiş oluruz. Ertesi güne neşeli ve canlı bir şekilde uyanınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir