1. Anasayfa
  2. Siyer

Peygamber Efendimiz’in Doğumu ve Çocukluğu

Efendimiz doğduğunda sürmeli, göbek bağı kesik ve sünnetli olarak doğmuştu.

Peygamber Efendimiz’in Doğumu ve Çocukluğu
0

Efendimiz doğduğunda sürmeli, göbek bağı kesik ve sünnetli olarak doğmuştu.

Peygamber Efendimiz Mekke’de el-Mudekkek adlı sokaktaki bir evde doğdu. O ev daha sonralan mescid haline getirildi. Adi “Mescid) el-Mudekkek idi. Günümüzde ise kütüphaneye çevirilmiştir. Efendimiz Fil yılında Rabiu’t Evvel ayinin 12. gününde Pazartesi sabahı doğdu. Bizim takvimlerimize göre tarih 20 Nisan 571’dl. Eski zamanlarda yillara, o yit gerçekleşen büyük olayların adı veriliyordu. Efendimizden önceki kavimler, belirli zamanlarda Kâbe’ye gidiyorlardı. Bu da o bölgede ticareti çok hareketlendiriyordu. Bunu fark eden kral Ebrehe buna özenerek kendi beldesinde bir kilise inşa ettirdi ki ticaret o bölgede hareketlensin. Fakat onunla alay edip kilisenin içine tuvaletlerini yaptılar. Buna sinirlenen Ebrehe Kâbe’yi yıkmak üzere filli ordusunu harekete geçirdi. Bu ordu Mekke’ye ilerledi. Oraya varınca da Abdulmuttalib’in develerini gasp ettiler.

Ardından Abdulmuttalib’le anlaşmak istediler. “Ben develerimden sorumluyum bana develerimi verin, Kâbe’yi ise Rabbi koru yacaktır.” dedi Abdulmuttalib ve onlarla savaşma yoluna gitmedi. Halkına, onlara zarar gelmeyeceğini ve evlerinde kalmalarını söy tedi. Ordu, fill Kâbe’ye sürmek istedi fakat fit hareket etmedi. Ne yaptılarsa fili bir türlü ilerletemediler. Birden gökyüzünde Allah’ın gönderdiği Ebabil kuşları belirdi ve her bir pençesinde üzerinde isabet edeceği askerin adı yazan taşları askerlerin üzerine attılar. Taşlar askerlerin kafalarını deldi ve askerler öldüler. Bir tanesi hariç. Bu asker kaçarken Ebábil kuşlarından biri onu takip etti. Asker kralina olup biteni anlattıktan sonra kuş ona da adının yazılı olduğu taşı attı ve kratın gözleri önünde öldü.

Efendimiz doğraken annesi kendisinden çıkan bir nûrun yayıldığını gördü. Bu nur öyle yayıldı ki Amine annemiz Şam’daki Busra Saraylarını gördü. Efendimizi gözleri sürmeli, göbek bağı kesili ve sünnetli olarak dünyaya geldi. Melekler onu aldilar ve bir takım yerlere götürüp tekrar Amine annemize getirdiler. Efendimiz’in adını Muhammed koydular. O gün acayip şeyler gerçekleşti: Sezarın sarayının 14 balkonu yıkıldı, Färisilerin 1000 yıldır sönmeyen ateşteri söndü ve Sâve Gölü’nün suyu kurudu. Peygamber Efendimiz’in babası o daha annesinin karnındayken vefat etmişti. Altı yaşına geldiğinde annesi de vefat edince dedesi bakımını üstlendi. Fakat dedesi de Peygamber Efendimiz altı yaşına geldiğinde vefat etti. Bundan sonra ona amcası Ebu Talib baktı.

Peygamber Efendimiz’e ilk olarak amcası Ebû Leheb’in cariyesi Suveybe süt annelik yaptı. Daha sonra Halime kendisine süt annelik yaptı ve fakirken mali Efendimiz vesilesi ile çok bereketlendi, artti. Efendimiz’in süt kardeşleri Abdullah. Şeyma ve Uneyse onu çok sevdiler ve birlikte mutlu günler yaşadılar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir