1. Anasayfa
  2. Oruç

Oruçluya Mekrûh Olmayan Şeylerden Bazıları

Oruçluya Mekrûh Olmayan Şeylerden Bazıları
0

Oruçluya Mekrûh Olmayan
Şeylerden Bazıları
;

Meninin gelmeyeceğinden emin olup hanımını öpmek ya da dokunmak. Ancak meninin gelmeyeceğinden emin değilse ve onu öperse meni gelmese bile harâma düşmüş olur.

Sürme kullanmak

Yaş da olsa misvak kullanmak hem mekrûh değil, hem de kullanılması her zaman için sünnettir.

Ağza veya burna abdest veya gusül amacı gütmeden su vermek

İmâm Müslim’in rivâyet ettiği Hadîs-i Şerîf’e göre Âişe vâlidemiz buyurdu ki:

إِنْ‭ ‬كَانَ‭ ‬رَسُولُ‭ ‬اللهِ‭ ‬صَلَّى‭ ‬اللهُ‭ ‬عَلَيْهِ‭ ‬وَسَلَّمَ‭ ‬لَيُقَبِّلُ‭ ‬بَعْضَ‭ ‬أَزْوَاجِهِ‭ ‬وَهُوَ‭ ‬صَائِمٌ

Anlamı: “Peygamber Efendimiz Ramadân’da oruçluyken bazı zevcelerini öperdi.”

Hadîs olduğu söylenen: “Beş şey orucu bozar: Harâm olan bakış, yalan söylemek, gıybet etmek, nemime etmek (lâf taşımak) ve öpmek.” sözü için İbnu’l Cevziy: “Mevzûdur” demiştir. Yani yalan olup, Peygamber Efendimiz’in ﷺ söylemediği bir sözdür. Böyle olmakla birlikte yalancı şâhitlik yapmak veya haksız yere bir Müslüman’a söylenen kötü söz, gıybet etmek ve koğuculuk yapmak orucun sevâbını götürür. Müslüman dilini, bu gibi şeylerden korumalıdır.

İmâm Buhârî’nin rivâyet ettiği bir Hadîs-i Şerîf’e göre Peygamber Efendimiz ﷺ şöyle buyurmuştur: 

مَنْ‭ ‬لَمْ‭ ‬يَدَعْ‭ ‬قَوْلَ‭ ‬الزُّورِ‭ ‬وَالْعَمَلَ‭ ‬بِهِ‭ ‬وَالْجَهْلَ،‭ ‬فَلَيْسَ‭ ‬لِلهِ‭ ‬حَاجَةٌ‭ ‬فِي‭ ‬أَنْ‭ ‬يَدَعَ‭ ‬طَعَامَهُ‭ ‬وَشَرَابَهُ

Anlamı: “Kim ki yalancı şâhitlik etmeyi, zulümle amel etmeyi ve yanlış söz söylemeyi bırakmazsa, Allâh onun tuttuğu orucu sevmez.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir