1. Anasayfa
  2. Blog

En Fazîletli Amel Nedir?

En Fazîletli Amel Nedir?
0

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla

İmâm Buhâri’nin rivâyet ettiği bir Hadîs-i Şerîf’te Peygamber Efendimiz ﷺ mealen şöyle buyuruyor: “Amellerin en fazîletlisi Allâh’a ve Resûl’üne îmân etmektir. “Allâh’a ve Allâh’ın Resûl’ü Efendimiz Muhammed’e ﷺ îmân etmek amellerin en fazîletlisidir. Namaz, Oruç, Hac ve Zekât gibi sâlih ameller ancak Allâh’a ve O’nun Resûl’üne hakkıyla îmân etmekle geçerli olur. Çünkü Rabbimiz En-Nisâ’ Sûresi’nin 124. Âyet-i Kerîmesi’nde buyuruyor ki:

وَمَن يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتَ مِن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُوْلَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلاَ يُظْلَمُونَ نَقِيرًا

Mânâsı: “Erkek olsun kadın olsun, kim Mümin iken, sâlih amel işlerse onlar Cennet’e gireceklerdir ve onlara asla zulmedilmeyecektir.”

Kâfir olan kişi, dünyada yaptığı iyiliklerin karşılığını Âhiret’te alamaz, yaptıklarının karşılığını dünyada alır. Âhirete göç ettiğinde ise amel defterinde sadece günahları kalır; çünkü Rabbimiz El-Mâideh Sûresi’nin 5. Âyet-i Kerîmesi’nde şöyle buyuruyor:

وَمَن يَكْفُرْ بِالإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ

Mânâsı: “Her kim küfre düşerse onun hayırlı amelleri silinir ve Âhirette hüsrana uğrayanlardan olur.”

İbrâhîm Sûresi’nin 18. Âyet-i Kerîme sinde Rabbimiz buyuruyor ki:

مَّثَلُ الَّذِينَ كَفَرُواْ بِرَبِّهِمْ أَعْمَالُهُمْ كَرَمَادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرِّيحُ فِي يَوْمٍ عَاصِفٍ لاَّ يَقْدِرُونَ مِمَّا كَسَبُواْ عَلَى شَيْءٍ ذَلِكَ هُوَ الضَّلاَلُ الْبَعِيدُ

Mânâsı: “Allâh’a karşı küfre düşenlerin amelleri, fırtınalı bir günde rüzgârın şiddetle savurduğu kül gibidir.”

Allâh’a îmân etmeyen Cennet’e girmeyecektir. Çünkü Rabbimiz El-A’râf Sûresi’nin 50. Âyet-i Kerîmesi’nde şöyle buyuruyor:

وَنَادَى أَصْحَابُ النَّارِ أَصْحَابَ الْجَنَّةِ أَنْ أَفِيضُواْ عَلَيْنَا مِنَ الْمَاء أَوْ مِمَّا رَزَقَكُمُ اللّهُ قَالُواْ إِنَّ اللّهَ حَرَّمَهُمَا عَلَى الْكَافِرِينَ

Mânâsı: “Cehennem ehli, Cennet ehline: ’Ne olur, sudan ve Allâh’ın size verdiği rızıktan bize verin’ diye seslenirler. Cennet ehli: ‘Şüphesiz Allâh, bunları kâfirlere harâm kılmıştır’ der.”

İmâm Müslim’in rivâyet ettiği bir Hadîs-i Şerîf’te Peygamber Efendimiz ﷺ Hazreti Ömer’e mealen şöyle buyuruyor: “Ey Hattâb oğlu! (Ömer) Kalk ve insanlara de ki: Cennet’e Müminlerden başkası girmeyecektir.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir