1. Anasayfa
  2. İlmihal Bilgiler

Alkol Ve Uyuşturucunun Zararları

Alkol Ve Uyuşturucunun Zararları
Human skull and crossbones with drug addict, healthcare and medical drugs addition concept
0

Allâh-u Teâlâ El-Mâ’ideh sûresinin 90. âyetinde şöyle buyuruyor:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ ءامَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Anlamı: “Ey iman edenler! Alkol, kumar, putperestlik ve fal ile uğraşmak şeytanın işlerindendir. O halde bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.”

Ve yine En-Nisâ’ sûresinin 29. âyetinde de şöyle buyuruyor:

وَلا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ
Anlamı: “Ve nefsinizi (kendinizi) öldürmeyiniz!”
Bu iki âyetin ilkinden alkolün ve diğer zikredilen şeylerin haram olduğu, ikincisindense insanı helâka (ölüme) götüren şeyleri kullanmanın haram olduğu anlaşılmaktadır. Ebû Dâvûd’un rivâyet ettiği bir hadîs-i şerîf’te ise Allâh Rasûlü sarhoş edici şeyleri ve uyuşturucuyu yasaklıyor.

Uyuşturucular insanın bedeninde ve gözlerinde zararlı etkilere sebep olmaktadır.

Ey mü’minler, günümüzde Müslümanlar ve özellikle gençler arasında helak edici ve yıkıcı olan uyuşturucu kullanımı ve alkol bağımlılığı yayılmıştır. Ey iman kardeşlerim, eğer bu kötülükler göz ardı edilirse günün birinde beklemediğiniz yerden sizin evlerinize de girer.

Ey çocuk sahibi… Ey öğretmen… Ey eğitmen… Ey Profesör…Rasûlullâh’ın Sahîh-i Buharî’de geçen hadîs-i şerîfini hatırla:

كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِه

Anlamı: “Her biriniz çobansınız ve her biriniz sürüsünden sorumludur!”
Ey Baba soruyorum sana, oğlun nerede? Hiç onun halini, kiminle arkadaşlık kurduğunu, kiminle gezdiğini sordun mu? Yoksa ne yiyip ne içtiği ile mi yetineceksin? Ey baba olan kişi, iş işten geçmeden çocuğuna dinini öğrettin mi, onu kötülüklere karşı kuvvetlendirdin mi? Çocuğun gece saat üçte eve döner de gözleri kızarmış, gözaltları kararmış, gücü kalmamış, tembelliği artmış, uykusu ağırlaşmış, hareketleri ve himmeti azalmış bir vaziyette görürsen ne yaparsın? Okun yaydan çıkmasını bekleme. Çocuğunun kimi arkadaş edindiğine dikkat et, çünkü kişi arkadaşının yolu üzerindedir. Ve bak kime yoldaşlık ediyor. Denilir ki yoldaş ya iyiliğe ya da kötülüğe çeker.

Ey Kardeşlerim, ey Müslüman gençliği! Size olan güven büyük. Öyleyse beklentilerimizi hayal kırıklığına çevirmeyin. Ey Müslüman gençler, bu tür zehirleri hayatınızdan uzak tutun. Bu zehirleri oturumlarınızdan, toplantılarınızdan, okulunuzdan, toplumdan ve evlerinizden uzak tutun! Uyuşturucu kullanımından ve alkolden sakının; çünkü onlar bozgunluğa ve helâka uğratan şeylerdir. Ey İslam gençliği, bu korkunç hastalıklara karşı mücadele edin ve onlara karşı susmayın. Birisi sana “Ben bu uyuşturucuyu gücümü ve konsantrasyonumu artırdığı için kullanıyorum.” derse, ona de ki Bu sadece bu yıkıcı yolu tutman için nefsinin seni ayartması ve şeytanın sana bu kötülüğü süslemesidir.” Ey Müslüman gençliği, bu kötülüklerden sakının.

Ey uyuşturucu bağımlısı, uyan artık. Uyuşturucularla kendini öldürmektesin, nefsini helak etmektesin. Bunlarla anne ve babanın kalbini kırıyorsun. Baban seni okula, üniversiteye uyuşturucu kullanasın veya alkol içesin diye göndermedi. Uyan artık, uyan. Annen o uzun geceleri, sen bu hallere düşesin diye uykusuz geçirmedi. Uyan artık!

Ey Müslüman gençliği, bir hap, bir yudum veya bir iğne ile başlar bu kötülük. Öyleyse dikkatli ol, ey genç kardeşim. Olur ki arkadaşlık ettiğin biri sana bunlardan verir. Öyleyse bilmediğin bu şeyleri alma. Olabilir ki sıkıntılı veya bunalımda olduğun vakit sana gelip uyuşturucu kullanırsan tüm sorunlarının gideceğini söyler.

Uyuşturucular ve alkol senin sorunlarına çözüm değil, aksine daha önce tanımadığın sıkıntıların başlangıç sebebidir. Nasıl olur da seni yaratan ve sana birçok nimet veren Allâh’a karşı asi olursun?! Ey genç kardeşim, uyuşturuculara ve alkole bağlanırsan, bunları ödemek için onca parayı nereden bulacaksın? Olabilir ki paraya ulaşmak için babanın parasını çalar, ailenin eşyalarını satar veya bunlara benzer başka kötü şeyler yapmaya sürüklenirsin. Hatta aşağılanırsın sırf bir kere uyuşturucu kullanabilmek için. Ve günah işledikçe daha berbat duruma düşersin, rezil olursun. Kendin için istediğin bu mudur, ey genç kardeşim?

Uyuşturucu veya alkol kullanman arabayla birini ezmene ve seni kızdıran birine vurmana sebep olur. Olur ki ailene, çocuğuna, kardeşlerine zarar verirsin, annene ve babana söver veya onları döversin. Hatta ve hatta anne ile babanı veya kendini öldürmene kadar yol açar. Bu mudur kendin için istediğin, ey genç kardeşim? Bu mudur çocuğun için istediğin, ey çocuk sahibi? Bu mudur kardeşlerin ve arkadaşların için istediğin, ey Müslüman kardeşim?Kendinizi, ehlinizi, kardeşlerinizi ve arkadaşlarınızı bu korkunç şeylere karşı sağlamlaştırmanız gerek. Bu ise ancak ilim yoluyla, nasihatler vererek ve takvayı kalbe sabitleştirmeyle olur.

Daha ne zamana kadar yüksek doz uyuşturucudan dolayı bir genç öldü diye duyacağız? Daha ne zamana kadar bir gencin sarhoş halde araba sürdüğünden dolayı geçirdiği araba kazasında hayatını yitirdiğini duyacağız? Daha ne zamana kadar gençler uyuşturucu kullanan ve alkol içen arkadaşlarına karşı sessiz kalacak, onları uyarmayacak ve onlara nasihat etmeyecekler? Daha ne zamana kadar bu haplar (uyuşturucular) okullarda ve üniversitelerde öğrencilerin arasında yayılacak? Şüphesiz ki ailelerin de, okulların da, üniversitelerin de, o helak edici şeylerden kaçınılması için rolleri vardır. Ve ey gençler, elbet sizin de bu konuda rolünüz ve görevleriniz vardır. Sizin rolünüz kardeşlerinize, arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza hikmetlice, dostça ve yumuşaklıkla nasihatler etmeniz, bu kötü şeylerin sonuçlarına karşı onları uyarmanız, bu kötü şeylerin fesadını ve Allâh’ın dininde haram olduğunu beyan etmenizdir. İmam Buharî şu hadîs-i şerîf’i rivâyet etmiştir:

انْصُرْ أخاكَ ظالِمًا أَوْ مَظْلُومًا قِيلَ يَا رَسولَ اللهِ أَنْصُرُهُ إذَا كانَ مَظْلُومًا أَفَرَأَيْتَ إِذَا كانَ ظَالِمًا كَيْفَ أنْصُرُهُ قالَ تَحْجُزُهُ أَوْ تَمْنَعُهُ عَنِ الظُّلْمِ فَذَلِكَ نَصْرُهُ.

                Anlamı: Kardeşiniz zulüm eder veya zulme uğrarsa ona yardım ediniz. Denildi ki: “Ey Allâh’ın Rasûlü, kardeşimize zulüm edildiğinde ona yardım ediyoruz. Peki zulüm ettiğini gördüğümüzde nasıl yardım ederiz?” (Rasûlullâh, sallallâhu aleyhi vesellem) Dedi ki (meâlen): Onu Zulüm’den uzak tutunuz veya (zulüm işlemesine) mani olunuz. Ona yardım etmek böyle olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir