Sırat Köprüsü

Sırat; Cehennem üzerinde bulunan ve insanların üzerinden geçeceği bir köprüdür. Bunun bir tarafı değişen yerde (değişen yer; Kıyametten sonra yeryüzünün değiştikten sonraki halidir), diğer tarafı ise Cehennemi aşıp Cennete yakın bir yerdedir. İnsanlar Sırat Köprüsünün hizasından geçerler. Mü’minlerin bir kısmı Sırat’a basmadan uçarak geçerken, bir kısmı da Sırat’a basarak geçerler. Bir kısım insanlar bu köprüden Cehenneme düşerken bir kısmını da Allâh, Cehenneme düşmekten kurtaracaktır. Ancak kâfirlerin hepsi Cehenneme düşeceklerdir.

Allâh-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
﴿ وَ إِنْ مِّنْكُمْ إِلا وَارِدُهَا ﴾
Anlamı: “İçinizden, oraya (Cehennem) uğramayacak hiçbir kimse yoktur.”

Uğramak iki şekilde olur:
1-Havadan geçmek.
2-İçine düşmek.
O halde bu âyeti delil göstererek Peygamberler dâhil herkes Cehenneme girecek daha sonra Müslümanlar çıkıp Cennete girecekler demek yanlıştır.

dinimislam
Gül Ahmed'im Yapayanlız gecelerde Anlamazki beni kimse Olacak sensin tek çare Dertlerime gül Ahmed'im Gül Ahmed'im gül Ahmed'im Canda canan Muhammed'im Kurban olsun canım tenim Gözlerine gül Ahmed'im İşte şuramdaki yaram Ah ne yapsam ne yapsam Senden başka yokki saran Kollarına gül Ahmed'im Geldim huzuruna senin İşte sağında Ebu Bekr'in Eridi bitti Ömer'in Yollarına gül Ahmed'im