Peygamber Efendimize İnen Vahiy

beautiful-kaaba-hajj-piglrimage-mecca-umra-eid-al-adha-photo-background-illustration-4

Cebrail aleyhisselam Efendimiz kırk yaşındayken İlk vahyi ona Hira Mağarasındayken getirdi.

Peygamber Efendimiz Ramadan ayını çoğu kez Hira Mağarasında tefekkürle geçirirdi. Hira Mağarası Mekke’nin dışında Nûr Dağinin tepesinde bir mağaradır. O, orada bulunduğu müddetçe hanimi Hatice annemiz de ona her gün azık götürür, dönerdi. Peygamberimiz orada çokça tefekkür eder, ibadetle meşgul olurdu. 610 yılını Ramadân’ın da Peygamber Efendimiz yine Hira Mağarasiindaydı. Cebrail meleği Peygamber Efendimiz’in yanına geldi ve Kur’an Kerim’in ilk inen ayetlerini Peygamber Efendimize bildirdi. Peygamber Efendimiz’e ”Oku” dedi Cebrail Efendimiz ‘Ben okuma bilmem” dedi. Cebrall tekrarladi: “Seni yaratan Rabbinin adıyla oku!” ve ona el-Alak Süresi’nin ilk 5 ayetini okudu. Peygamber Efendimiz onun söylediği ayetleri tekrarladı Bu ayetler Peygamberimiz’in kalbine yerleşti

Peygamber Efendimiz eve geldiğinde olağanüstü şeyler yaşadığı belli oluyordu. Eşine: “Beni örtün” dedi. Peygamberler asla korkmazlar. Fakat yaşamış olduğu bu acayip olay onu etkilemişti. Üzerindeki bu etkinin geçmesi için biraz dinlendi

ardından Hatice annemize başından geçen bu ilginç olayları anlattı Hatice annemiz ona destek olup güzel sözler söyledi. ilk vahyin ardından Peygamber Efendimiz insanlar, sadece tek olan Allah’a ibadete davet etmeye, putlara tapmayı da yasaklamaya başladı. Kendisi daha önce hiç putlara tapmamıştı. O da diğer bütün Peygamberler gibi çocukken de sadece Allah’a iman etmiş ve bu şekilde büyümüştü.

Mekkeli müşrikler, Peygamber Efendimiz’in davetini öğrenince, Peygamber Efendimiz’e ve arkadaşlarına eziyet etmeye başladılar. Peygamber Efendimiz’e eziyet edenlerin başında Ebu Cehil ve Peygamber Efendimizin amcasi Ebû Leheb geliyordu. Onun hanimi Ummu Cemil de Peygamberimize düşmandi ve ona eziyet vermekten geri durmuyordu. Bu kadın diken toplayıp ontan geceleyin Peygamber Efendimiz’in geçeceği yollara koyuyordu.

Peygamber Efendimiz, Allah’in emri üzere kendi kabilesinden. olan yakın akrabalanni Islâm’a çağırdı. Bunun için Safa Tepesine çıkıp onları açıktan davet etti. Bunu duyan Ebû Leheb ona daha da kinlendi ve: “Sana yazıklar olsun, Bizi bunun için mi buraya çağırdın?” dedi. Bu olay üzerine Tebbet Süresi Indi.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık