Merhaba, bu yazımızda hayatımızın her alanında karşımıza çıkan teknoloji ve teknoloji ürünlerini, fiyat, güç, performans ve kullanım gibi birçok yönden inceleyerek teknolojiyi nasıl en verimli kullanırız sorusuna cevap vereceğiz.

         Teknolojik ürünlerden verim alabilmenin ilk şartı ürünü doğru seçmektir. Kullanıcı seçimini yüksek fiyatlı olan ürün üzerinden değil de kendisine en uygun olan ürün üzerinden yapmalıdır. Örneğin 10 m2’lik odaya 20m2’lik klima alıp sabaha kadar donmanın anlamı yok. Veyahut telefonu sadece konuşma için kullanan kullanıcının tablet boyutundaki telefon almasına gerek yok.

         Ürün seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise genel olarak ürünlerin her şeyi bir arada yapan değil de alana özgü olmasıdır. Basit bir örnek vermek gerekirse; hepimiz içerisinde kaşığı, bıçağı, tornavidası, makası olan bir bıçak görmüşüzdür, peki üzerindeki ekstralar ihtiyaç halinde işlemini ne kadar yerine getirebiliyor? 20 mp kamerası olan bir telefon 8mp olan bir profesyonel bir kameranın yarısı kadar net çekebiliyor mu?

         Teknoloji karşımıza sadece somut ürünler olarak değil de bazen soyut olarak program parçacıkları şeklinde de çıkabiliyor. Kullanıcı kullanacağı programlar üzerinde de seçimini doğru yapmalı. Örneğin bilgisayarda sadece basit şekiller çizen birinin, basit bir Paint programı değil de çok gelişmiş Photoshop gibi bir programı kullanmasının bir anlamı yok. Veyahut video üzerinde basit kırpma işlemleri yapan birinin Edius gibi çok gelişmiş bir programı kullanmasının bir anlamı yok. Unutmayın ki basit programları çözmek birkaç dakika sürer iken gelişmiş programları çözmek aylar dahi alabilir. En güçlü programlar değil, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan sade programlar kullanılmalıdır.

         Teknolojide veriler üzerinde dosya kalitesi deyip aşırıya kaçmamalıyız. Örneğin en fazla 1k çözünürlüğü olan bir laptop’a 4k videolar indirip izlemenin hiçbir anlamı yok. Normal bir ev kullanıcısının Blue-Ray filmleri indirerek en fazla 2 tb harddiskinde saklamasının bir anlamı yok.

         Teknolojide verim ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de yapılması gerekeni etkin bir şekilde yapmaktır. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse Google’da kuş resimleri arayan bir kimsenin teker teker linklerde dolaşıp her siteye girmesine gerek yok, Google Görseller üzerinden direk resimlere ulaşabilir.

               “Teknolojiyi en verimli nasıl kullanabiliriz” sorusunun cevabı çok uzun, çünkü bakılan her açıdan yeni bir yaklaşım ile karşılaşıyoruz. Ancak bu yaklaşımların genel olarak dokunduğu bir nokta var: Seçimlerin ihtiyaca göre olması, aşırıya kaçılmaması ve etkin kullanım…

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış