”Yarın spora başlıyorum” demeyi çok severiz. İkinci sırada ”Yarın sigarayı bırakıyorum” Üçüncü sırada ”Yarın diyete başlıyorum” gelir. Ayakkabılar ve eşofmanlar yenilenir, spora başladıktan birkaç gün sonra bahaneler başlar; işten geç çıkıyorum, bugün yorgunum, yarın yaparım, bugün canım istemiyor. Bir bakmışız ki birkaç önce gün söylediğimiz sözlerin hepsi havada kalmış…

         Unutulmamalıdır ki, iş yaşamının stresinden uzaklaşmak, fazla kilolardan korunmak ya da kurtulmak isteyen, yaşlanmanın olumsuz etkilerini geciktirmek için mücadele eden, kısaca sağlıklı ve kaliteli bir yaşam arzulayan herkes günümüzde düzenli spor yapmalıdır. 

         Öncelikle sporu kısa dönemli bir kilo verme aktivitesi olarak görmek yerine sağlık yaşam için düzenli bir aktivite haline getirmeniz gerektiğini unutmayın.

         Egzersizler sırasında vücudunuzun susuz kalmaması için bol su tüketin. Bir saatlik yoğun bir çalışma yapıyorsanız en az 1 litre su içmeniz gerekir.

         Asla aç karnına spor yapmayın. Spordan en az bir saat öncesinde karbonhidrat (fasulye, patetes, elma, portakal, mısır, soğan, pirinç, makarna vb) ağırlıklı; sonrasında ise protein (balık, tavuk, yumurta, yogurt, kırmızı et vb.) ağırlıklı hafif gıdalarla beslenin. Spor yaparken bilinçsiz beslenirseniz verdiğiniz kiloları yağdan değil; kaslarınızdan verirsiniz.


         Hızlı sonuç almak için kullanılan protein tozları, hormon ilaçları gibi besin takviyelerinin de uzun vadede kalp sağlığınıza büyük zararlar verdiği yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu takviyelerden uzak durun.

         Egzersizlere başlamadan en az 10 dakika ısınma ve ardından kasları esnetme hareketleri yapın. Böylece sakatlanma riskini en az indirebilirsiniz.

         En önemlisi kendinizi diğer spor yapanlarla kıyaslamayın. Spora ilk başladığınız dönemde egzersiz yapmaktan utanmayın.

         Peki yaptığımız bu egzersizlerin bizlere faydası nelerdir? Gelin birkaç tanesini birlikte sıralayalım:

 Vücuda alınan oksijen oranını arttırarak, akciğer ve kalp fonksiyonlarını arttırır.


–Taze hava sayesinde kasların oksijen kullanım oranını artırır.

– Günlük yaşantımızdaki kondisyonumuzu arttırarak, daha az yorulmamızı sağlar.


– Düzenli yapılan egzersiz, sağlıklı bir şekilde kilo alıp vermeye yardımcı olur.

– Doğru şekilde yapılan egzersiz vücut direncini artırarak çevikliğin artmasına neden olur.


– Özellikle günlük hayatın stresinden uzaklaştırarak psikolojiyi pozitif yönde etkiler. Mutluluk hormonu salgılar, kendine güveni arttırır.


–Vücudun esnekliğini sağlar.Güzel bir fiziğe kavuşursunuz.

         Bu maddelere daha bir çok madde eklenerek, çoğaltılabilir elbet.
Düzenli ve doğru şekilde yapılan egzersizler sayesinde hayat daha da güzelleşir. Zira yaşam kalitesi; spor ile artırılır.

         Günde 20 dakika yeterli mi? Sporda en önemli şey devamlılıktır. Evde her gün yapacağınız 20 dakikalık çalışma haftada bir iki gün gittiğiniz spor salonundan yararlı olabilir. Bu bağlamda evde ne gibi hareketler yapabilirsiniz bunlara bir göz atalım;


         Yürüyüş bandınız yoksa kendinize bir yürüyüş parkuru belirleyin, yürüyeceğiniz yerin evinize yakın olması önemlidir. Günlük yürüyüş en az yarım saat hızlı ve tempolu yürüyüş olmalıdır. Terlemeden yapılan yürüyüşler yeteri kadar yararlı olmaz. Şayet bu aktiviteyi koşarak gerçekleştirebilirseniz bu çok daha faydalı olacaktır.

         Bugün sağlığınız için bir dönüm noktası olabilir. Unutmayın devamlılık çok önemlidir. Sizden isteğim, günde tempolu yürüyüş veya koşudan sonra 20 dakikanızı aşağıdaki hareketlere ayırmanızdır.

         Ya sağlıklı bir bireyken spora zaman ayıracaksınız ya da sağlığınızı kaybettiğinizde doktorlara ve hastanelere zaman ayıracaksınız. Seçim sizin…

Mehmet ÖZTEP

Beden Eğitimi Öğretmeni

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış