Bilgisayarlar, mobil telefonlar, tabletler, elektronik araçlar çağımızın vazgeçilmezleridir. Hayatımızı neredeyse her alanda kolaylaştıran unsurlardır. Dolayısıyla bunlarla ilgilenenler de vazgeçilmezler alanındadırlar. Bu rehber size  bilgisayar mühendisliği ve bunlarla ilişkilerini açıklayacak ve size bir nevi yol gösterici olacaktır. Peki bilgisayar mühendisleri ne yapar, ne tür sıfatlara sahiptir, bu sektörde iş imkanı nedir ? Dilerseniz bu soruları ayrı ayrı başlıklar altında cevaplayalım.

                Bilgisayar Mühendisi Ne Yapar?

                Kısaca bir örnek ile anlatalım: İnsanlar bilgisayarda, telefonda veya tabletlerde var olan uygulamaları, programları kullanır, bilgisayar mühendisi ise bunları üretir. Örneğin “office” programları, bilgisayar oyunları, mobil uygulamalar bilgisayar mühendislerinin üretimi ile oluşmuştur. Örneklerimizi photoshop, internet siteleri gibi değişik alanlar ile de genişletebiliriz. Biz bunların hepsine (oyunlar, uygulamalar, işletim sistemleri …) “Program”, bunların oluşturulmasını da “Programlama” diyoruz. Ancak bilgisayar mühendisi programlamanın dışında kendini donanım ağırlıklı elektronik alanda da geliştirebilir.

                Bu Programlar Nasıl Yapılıyor ?

                Belirtmeliyim ki programların tamamı kodlar yazılarak üretiliyor. Yani mouse ile sürükle bırak mantığı işe yaramıyor :). Tüm programlar bir dizi sıralı ve mantıksal kod yığınından oluşur. Size basit gözüken bir çok uygulama, binlerce hatta onbinlerce satırdan oluşmaktadır. Örneğin basit bir tetris oyunu yaklaşık bin satırdan oluşur. Bunun dışında Windows işletim sistemi gibi dev programlar ise milyonlarca satırdan, binlerce bilgisayar mühendisinin ortak çalışması ile oluşur.

                Bilgisayar Mühendisliğinde Ne Tür Sıfatlar Aranıyor?

                Bilgisayar mühendisliği nerdeyse tamamen sayısal zeka ile ilgilidir. Yani Matematik, Fizik, Geometri gibi derslerde pek sıkıntı çekmeyen arkadaşlarımız, diğer alandaki arkadaşlarımıza kıyasla pek zorluk çekmez. Bu alanda ezber neredeyse hiç yoktur. İngilizce konusunda ise başlangıçta bilmeniz şart değil ama mezun olduğunuzda KESİNLİKLE İngilizce bilen biri olmak zorundasınız.

                İş İmkânı

                Şayet kendinizi az çok geliştirdiyseniz, stajlarınızı yaptıysanız iş konusunda hiç sıkıntı çekmezsiniz. Bilin ki en kötü bilgisayar mühendisi dahi  iş bulabilir. Önemli olan her alanda olduğu gibi “saygı” görmenizdir.

                Son Olarak

                Ben bilgisayarı kurcalamayı seviyorum, dolayısıyla bilgisayar mühendisi olmak istiyorum diye bir şey yok. Bilgisayar mühendisliğinin ne olduğunu tam olarak anlamaya çalışın. Benim için bilgisayar mühendisliği, program yazmak, kodlar ile içli dışlı olmak işten öte bir eğlence aracı, bir hobi ancak herkes için böyle olacak diye birşey yok. Sonuç olarak bilin ki; bu alanda okuduğunuz üniversiteden çok sizin kendinizi geliştirmeniz ön plandadır. Başarılar.

Sinan KAYA

Bilgisayar Mühendisi

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış