Günümüzde birçok insanın yanlış bilgilere sahip olduğu konulardan bazıları da meleklere iman konusuyla alakalıdır. Meleklerin sıfatlarını bilen kimse bu yanlışlara düşmez.

  • Meleklerin sıfatları:
  • Nurdan yaratılmışlardır
  • Cinsiyetleri yoktur, yani dişi veya erkek değillerdir
  • Yemezler, içmezler ve uyumazlar
  • Allâh’ın hiçbir emrine karşı gelmezler, O’nun emirlerine uyarlar
  • Hepsi Allâh’ın evliyâ kullarıdır

En üstün melekler şunlardır: Cebrâîl, Mîkâîl, Azrâîl, İsrâfîl, Rıdvân ve Mâlik (aleyhimusselâm).

  • Meleklerin her birinin vazifesi vardır:

– Cebrâîl: Peygamberlere vahiy getiren melektir.

– Mîkâîl: Doğa olaylarını idâre etmekle görevli olan melektir.

– İsrâfîl: Sûra üflemekle görevli olan melektir.

Azrâîl: Rûhları almakla görevli olan melektir.

– Ratâîl: Evliyâların kalbindeki hüznü almakla görevli olan melektir.

– Münker ve Nekîr: Kabirde sual sormakla görevli olan meleklerdir.

– Rakîb ve Atîd: Kulların amellerini yazmakla görevli olan meleklerdir.

– Koruyucu Melekler: Her insanla beraber sekiz melek vardır. Bunların görevi, insanı cinlerin şerrinden korumaktır.

– Getirilen salavâtları Peygamber Efendimize, ismen ulaştıran melekler vardır.

– Arş’ı taşıyan dört melek vardır.

Bunların haricinde, ağaçlardan düşen yaprakları saymak ve bulutları yönlendirmek gibi vazifeleri olan melekler de vardır.

 

Zikredilenlerden anlaşılıyor ki, şeytan meleklerden değildir; onların en üstünü, en bilgilisi ve hocası da değildir. Rabbimiz El-Kehf Sûresi’nin 50. Âyet-i Kerîmesi’nde buyuruyor ki:

 

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ كَانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ

  

Mânâsı: “Meleklere, Âdem’e secde etmelerini emrettik; secde ettiler ama İblis secde etmedi; o cinlerden idi; Rabbinin emrine karşı geldi.”

Uyarı: Şeytan, önceden meleklerle birlikte Cennet’te Allâh’a ibadet ederdi; ismi Azâzîl idi. Sonra Allâh’ın emrine karşı geldi ve Cennet’ten kovuldu.

 

 

Rabbimiz Et-Tahrîm Sûresi’nin 6. Âyet-i Kerîmesi’nde, melekler hakkında buyurdu ki:

 

لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

 

Mânâsı: “Melekler Allâh’ın emirlerine karşı gelmez, ancak onlara verilen emirleri yerine getirirler.”

 

Meleklerin en faziletlisi Cebrâîl’dir. İblis, ondan daha faziletli değildir ve ondan daha bilgili de değildir. Şimdiye kadar zikrettiklerimizden anlaşılıyor ki, bazı insanların Melekler hakkında zikrettikleri bazı hikâyeler uydurmadır. Bu hikâyelerden birinde şöyle anlatılmakta : “Allâh, Hârût ve Mârût adındaki iki Meleği dünyaya gönderdiğinde onlar içki içtiler, gördükleri güzel bir kadınla zina yaptılar ve daha sonra bu zinâdan doğan çocuğu öldürdüler.” Bunlar kesinlikle iftiradır.

Uydurma olan başka bir hikâyede de diyorlar ki: “Allâh, Âdem Peygamberin yaratılması için Cebrâîl, Mîkâîl, İsrâfîl ve Azrâîl’e yeryüzünün çeşitli topraklarından almalarını emretti. Onlar yeryüzünden toprak almak istediklerinde yer konuştu ve onlara dedi ki: ‘Ben, size toprağımdan insan yaratılıp, ileride Cehennem’de yanması için vermem.’ Bunu duyan Cebrâîl, Mîkâîl ve İsrâfîl yeryüzündeki topraktan almamaya karar verdiler.Azrâîl ise toprağın sözünü dinlemedi ve zorla topraktan aldı. Bunun için de ona canları alma vazifesi verildi.” diyorlar. Bu hikâyede, hâşâ Cebrâîl, Mîkâîl ve İsrâfîl Meleklerine, Allâh’ın emrini yerine getirmedikleri nispet ediliyor. Bu kıssanın da dinimizde kesinlikle yeri yoktur.

Bu iki hikâyenin uydurma ve iftira olduğunu Et-Tahrîm Sûresi’nin 6. Âyet-i Kerîmesi’nden anlıyoruz. Rabbimiz buyurdu ki:

لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

Mânâsı: “Melekler, Allâh’ın emirlerine karşı gelmez, ancak onlara verilen emirleri yerine getirirler.”

Melekler hakkında söylenen başka bir uydurma bilgi ise onların dişi oldukları bilgisidir. Bu, kesinlikle Müslümanlar’ın inancına terstir; çünkü Rabbimiz Ez-Zuĥruf Sûresi’nin 19. Âyet-i Kerîmesi’nde kâfirleri kötüleyerek buyurdu ki:

وَجَعَلُوا الْمَلَائِكَةَ الَّذِينَ هُمْ عِبَادُ الرَّحْمَنِ إِنَاثًا أَشَهِدُوا خَلْقَهُمْ

Mânâsı: “Onlar, Er-Rahmân’ın kulları olan meleklerinin dişi olduklarını iddia ettiler. Onların yaratılışına şahit mi oldular?”

Meleklerin kadın olduğuna inananlar İslâm dairesi dışında olanlardır. Rabbimiz En-Necm Sûresi’nin 27. ve 28. Âyet-i Kerîmeler’inde buyuruyor ki:

إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ لَيُسَمُّونَ الْمَلَائِكَةَ تَسْمِيَةَ الْأُنثَى وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا

Mânâsı: “Âhiret gününe îmân etmeyenler, Meleklerin dişi olduklarını iddia ediyorlar; hâlbuki onların bu hususta hiç bilgileri yoktur. Onlar sadece zanna uyuyorlar. Şüphesiz ki zan, hakikat namına hiçbir şey ifade etmez.”

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış