Cennet ehlinin, Allâh’ı mekânsız ve yönsüz göreceğine iman etmek farzdır. Mü’minler kendileri Cennette iken başlarındaki (normal gözleri) gözleri ile benzersiz, mekânsız ve yönsüz olarak Allâh’ı görürler.

Allâh-u Teâlâ şöyle buyuruyor :

﴿ وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ نَّاضِرَةٌ إِلَى رَبِّهَا نَاظِرَةٌ ﴾

Anlamı: “Yüzler vardır ki, o gün ışıl ışıl parlayacaktır. Rabbini göreceklerdir."

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

إِنَّكُمْ سَتَرَوْنَ رَبَّكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ كَمَا تَرَوْنَ الْقَمَرَ لَيْلَةَ الْبَدْرِ لا تُضَامُونَ فِي رُؤْيَتِه

Anlamı: “Siz, ayı, Bedir gecesinde ay olduğunda şüphe etmeden gördüğünüz gibi, Kıyamet gününde de Rabbinizi göreceksiniz ve O’nu (Allâh’ı) gördüğünüzde şek ve şüpheniz olmayacaktır.”

Allâh Rasûlü, Rabbimizi dolunaya benzetmemiştir. Fakat bundaki kasıt nasıl dolunay görüldüğünde kesin olarak dolunay olduğu biliniyorsa Allâh-u Teâlâ, görüldüğünde de şek ve şüphe olmadan O’nun (Allâh) olduğu bilinir.

İmam Ebu Hanife şöyle buyuruyor:

وَاللَّهُ تَعَالَى يُرَى فِي الآخِرَةِ، يَرَاهُ الْمُؤْمِنُونَ وَهُمْ فِي الْجَنَّةِ بِأَعْيُنِ رُءُوسِهُمْ بِلا تَشْبِيهٍ وَلا كَيْفِيَّةٍ وَلا كَمِّيَّةٍ وَلا يَكُونُ بَيْنَهُ وَبَيْنَ خَلْقِهِ مَسَافَةٌ

Anlamı:“ Allâh-u Teâlâ, Ahiret’te görülür. Mü’minler Cennette iken başlarındaki gözleri ile hiç bir şeye benzetmeden, şekilsiz, hacimsiz, suretsiz ve Allâh ile mahlûkatları arasında mesafe olmaksızın Rabbini göreceklerdir.”

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış