Akşam vaktinin girdiğinden emin olduktan sonra geciktirmeden hemen orucu açmak 

Televizyon ya da radyoda okunan ezâna dayanıp, orucu açmak güvenli değildir. Geçmişte olduğu gibi, bugün de  vakit girmeden ezan okuyanlar olabiliyor.

İmâm Buhârî’nin rivâyet ettiğine göre, Peygamber Efendimiz’in ﷺ bir Hadîs-i Şerîfler’inin manâsı şöyledir: “Ümmetim, oruçlarını açmakta acele ettikleri müddetçe hayır içindedirler.” 

Sahuru fecre yakın vakte geciktirmek

Sahurun vakti; gecenin yarısından (güneş batışından, doğru fecre kadar olan sürenin yarısının çıkmasından) sonra başlar. Bir yudum su bile içilse sahur sünneti yerine getirilmiş sayılır.

İmâm Buhârî ve İmâm Müslim’in rivâyet ettikleri bir Hadîs-i Şerîf’te Peygamber Efendimiz  şöyle buyurmuştur: 

تَسَحَّرُوا‭ ‬فَإِنَّ‭ ‬فِي‭ ‬السَّحُورِ‭ ‬بَرَكَةً

Anlamı: “Sahur yapınız; şüphesiz sahurda bereket vardır.” 

Orucu hurmayla açmak, hurmayı bulamıyorsa suyla açmak 

İmâm Ebû Dâvûd ve İmâm Tirmizî’nin rivâyet ettikleri bir Hadîs-i Şerîf’te Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu: 

إِذٰا‭ ‬أَفْطَرَ‭ ‬أَحَدُكُمْ‭ ‬فَلْيُفْطِرْ‭ ‬عَلَى‭ ‬تَمْرٍ،‭ ‬فَإِنَّهُ‭ ‬بَرَكَةٌ،‭ ‬فَإِنْ‭ ‬لَمْ‭ ‬يَجِدْ‭ ‬تَمْرًا‭ ‬فَالْمَاءُ‭ ‬،‭ ‬فَإِنَّهُ‭ ‬طَهُورٌ

Anlamı: “Sizden biriniz orucunu açmak istediğinde hurmayla açsın çünkü onda bereket vardır, eğer bulamıyorsa orucunu suyla açsın. Şüphesiz su temizleyicidir.”

Orucu açtıktan sonra Peygamber Efendimiz’in ﷺ öğrettiği şu duâyı okumak faziletlidir.

اَللّٰهُمَّ‭ ‬لَكَ‭ ‬صُمْتُ‭ ‬وَعَلَى‭ ‬رِزْقِكَ‭ ‬أَفْطَرْتُ‭ ‬وَبِكَ‭ ‬آمَنْتُ‭ ‬وَعَلَيْكَ‭ ‬تَوَكَّلْتُ‭ ‬ذَهَبَ‭ ‬الظَّمَأُ‭ ‬وَابْتَلَّتِ‭ ‬الْعُرُوقُ‭ ‬وَثَبَتَ‭ ‬الْأَجْرُ‭ ‬إِنْ‭ ‬شَاءَ‭ ‬اللهُ‭ ‬يَارَح۪يمُ‭ ‬ارْحَمْنَا

Anlamı: “Allâh’ım! Senin rızân için oruç tuttum, Senin verdiğin rızık ile orucumu açtım; Sana îmân ettim ve Sana tevekkül ettim; susuzluk gidip damarlar ıslandı;  Allâh’ın izniyle sevâbı hâsıl oldu. Ey rahmeti çok olan, bizi bağışla.”(Ebû Dâvûd)

Misâfirlikte iken orucu açtıktan sonra Peygamber Efendimiz’in ﷺ öğrettiği bu duâyı okumak da faziletlidir: 

وَأَفْطَرَ‭ ‬عِنْدَكُمُ‭ ‬الصَّائِمُونَ‭ ‬،‭ ‬أَكَلَ‭ ‬طَعَامَكُمُ‭ ‬الْأَبْرَارُ‭ ‬،‭ ‬وَصَلَّتْ‭ ‬عَلَيْكُمُ‭ ‬الْمَلَائِكَةُ

Anlamı: “Evinizde hep oruçlular iftar etsin, yemeğinizi  iyiler yesin, melekler de duacınız olsun.” (Ebû Dâvud)

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış